TRAFAG ECTN1.0A 8477 71 5917 05 0000 0000 19 58 61 0...1Bar Basınç Transmitteri
TRAFAG ECTN2.5A 8477 75 5917 05 0000 0000 19 58 61 0...2.5Bar Basınç Transmitteri
TRAFAG ECTN4.0A 8477 76 5917 05 0000 0000 19 58 61 0...4Bar Basınç Transmitteri
TRAFAG ECTN6.0A 8477 77 5917 05 0000 0000 19 58 61 0...6Bar Basınç Transmitteri
TRAFAG ECTN10.0A 8477 78 5917 05 0000 0000 19 58 61 0...10Bar Basınç Transmitteri
TRAFAG ECTN16.0A 8477 79 5917 05 0000 0000 19 58 61 0...16Bar Basınç Transmitteri
TRAFAG ECTN25.0A 8477 80 5917 05 0000 0000 19 58 61 0...25Bar Basınç Transmitteri
TRAFAG ECTN40.0A 8477 81 5917 05 0000 0000 19 58 61 0...40Bar Basınç Transmitteri
Main features
- Measuring ranges from 100 mbar
- Excellent media compatibility
- Relative or absolute pressure measurement
- Titanium version optional
- Frontal membrane optional
About
The economic pressure transmitter ECTN 8477 is based on the tried and true ECT line of transmitters. The wide media temperature range from -25 to 125°C in combination with a comprehensive set of of features and options makes the ECTN 8477 pressure transmitter a versatile solution suitable for marine applications.
Technical Data
| Product code | 8477 |
|---|---|
| Name | ECTN |
| Designation | Marine Pressure Transmitter |
| Product category |
Pressure transmitters |
| Measuring range | 0 ... 0.1 a 0 ... 250 bar 0 ... 1.5 a 0 ... 3000 psi |
| Measuring principle | Thick-film-on-ceramic |
| Applications |
Engine manufacturing |
| Approval / conformity | DNV-GL EU RO Mutual Recognition Type Approval Certificate |
| Accuracy @ 25°C typ. | ± 0.3 % FS typ. (± 0.5 % FS typ., ± 1 % FS typ.) |
| Output signal | 4 ... 20 mA |
| Electrical connections | EN175301-803-A (DIN43650-A); M12x1; Cable |
| Pressure connections | G1/4" f; G1/4" m; G1/2" m, DIN3852-A; G1/2" m, DIN3852-E; 1/4"NPT m; 7/16"-20UNF m, SAE4 (J1926); R1/4" m, DIN3858; G3/4" frontal membrane |
| Media temperature | -25°C ... +125°C |
| Ambient temperature | -25°C ... +125°C |