TRAFAG NPN4.0A4 8264 76 2510 04 0000 0000 19 46 V3 0...4Bar Pressure Transmitter
TRAFAG NPN6.0A4 8264 77 2510 04 0000 0000 19 46 V3 0...6Bar Pressure Transmitter
TRAFAG NPN10.0A4 8264 78 2510 04 0000 0000 19 46 V3 0...10Bar Pressure Transmitter
TRAFAG NPN16.0A4 8264 79 2510 04 0000 0000 19 46 V3 0...16Bar Pressure Transmitter
TRAFAG NPN25.0A4 8264 80 2510 04 0000 0000 19 46 V3 0...25Bar Pressure Transmitter
TRAFAG NPN40.0A4 8264 81 2510 04 0000 0000 19 46 V3 0...40Bar Pressure Transmitter
TRAFAG NPN4.0AF4 8264 76 2510 04 0000 0000 19 41 46 74 V3 0...4Bar Pressure Transmitter
TRAFAG NPN6.0AF4 8264 77 2510 04 0000 0000 19 41 46 74 V3 0...6Bar Pressure Transmitter
TRAFAG NPN10.0AF4 8264 78 2510 04 0000 0000 19 41 46 74 V3 0...10Bar Pressure Transmitter
TRAFAG NPN16.0AF4 8264 79 2510 04 0000 0000 19 41 46 74 V3 0...16Bar Pressure Transmitter
TRAFAG NPN25.0AF4 8264 80 2510 04 0000 0000 19 41 46 74 V3 0...25Bar Pressure Transmitter
TRAFAG NPN40.0AF4 8264 81 2510 04 0000 0000 19 41 46 74 V3 0...40Bar Pressure Transmitter
Main features
- Compact design
- Flange connection (PICO family)
- High vibration resistance
- Good temperature resistance
- Completely welded steel sensor system without additional seals
About
The NPN pressure transmitter offers reliable and accurate pressure measurement over a wide temperature range. Its excellent long-term stability is based on the leading thin-film-on-steel sensor technology from Trafag. Its robust design and the block design with its optional flange connection makes the NPN the perfect choice for demanding applications such as marine and rail industries.
Technical Data
| Product code | 8264 |
|---|---|
| Name | NPN |
| Designation | Picotrans |
| Product category |
Pressure transmitters |
| Measuring range | 0 ... 2.5 to 0 ... 250 bar |
| Measuring principle | Thin-film-on-steel |
| Applications |
Engine manufacturing |
| Approval / conformity | ABS, BV, CCS, DNV-GL, KRS, LRS, NKK, RINA, RMRS |
| Accuracy @ 25°C typ. | ± 0.5 % FS typ. ± 0.3 % FS typ. |
| Output signal | 4 ... 20 mA |
| Electrical connections | EN175301-803-A (DIN43650-A); Cable |
| Pressure connections | G1/4" f; M10x1 f; G1/8" f |
| Media temperature | -40°C ... +100°C |
| Ambient temperature | -40°C ... +100°C |