Main features
- EC79/2009 certified by the KBA Kraftfahrt-Bundesamt
- Wetted materials made of hydrogen-compatible steel
- Completely welded sensor system without additional seals
- Excellent long-term stability
About
The NHT 8250 Hydrogen pressure transmitter features a thin-film-on-steel sensor based on a special hydrogen-compatible high-performance alloy for best-in-class signal stability. The robust mechanical design with fully welded housing is built to last in harsh environments.
Technical Data
| Product code | 8250 |
|---|---|
| Name | NHT |
| Designation | Hydrogen Pressure Transmitter |
| Product category |
Pressure transmitters |
| Measuring range | 0 ... 1 to 0 ... 600 bar (0 ... 15 to 0 ... 7500 psi) |
| Measuring principle | Thin-film-on-steel |
| Applications |
Fuel cells |
| Approval / conformity | EC79/2009: e1*79/2009*406/2010*00047*00 |
| Accuracy @ 25°C typ. | ± 0.5 % FS typ. ± 0.3 % FS typ. |
| Output signal | 4 ... 20 mA, 0.5 ... 4.5 VDC, 0 ... 5 VDC, 1 ... 5 VDC, 1 ... 6 VDC, 0 ... 10 VDC, 0.1 ... 10.1 VDC, 0.5 ... 4.5 VDC ratiometric |
| Electrical connections | Industrial standard, contact distance 9.4 mm; M12x1; MIL-C 26482; Cable IP67 |
| Pressure connections | G1/4" m, 1/4"NPT m, 7/16"-20UNF SAE4 m |
| Media temperature | –40°C ... +85°C |
| Ambient temperature | –40°C ... +85°C (Cable PVC 22: -5°C ... +60°C) (Cable PUR 24: -40°C ... +70°C) |