Main features
- Measuring accuracy 0.3 %
- 1 or 2 PNP
- Parametrisation via smartphone App (Android)
- Switching current up to 400 mA
- Dielectricl strength: 710 VDC, meets EN 50155 (Railways)
About
The pressure switch NAR 8258 with 1 or 2 switching outputs and increased accuracy of 0.3 % was specifically designed for railway vehicles (EN 50155) and has a long-term stable thin-film-on-steel sensor cell. The wide temperature range from -40°C to +85°C and the triple overpressure protection make the NAR 8258 the ideal choice for railway vehicles in rough environmental conditions.
Technical Data
| Product code | 8258 |
|---|---|
| Name | NAR |
| Designation | Railway Pressure Switch |
| Product category |
Electronic pressure switches |
| Measuring range | 0 ... 6 to 0 ... 600 bar 0 ... 100 to 0 ... 7500 psi |
| Measuring principle | Thin-film-on-steel |
| Applications |
Railways |
| Approval / conformity | EN 50155 (Railway) EN 45545-2 (Fire protection) EN 61373 (Shock, vibration) EN 50121-3-2 (EMC) |
| Accuracy @ 25°C typ. | ± 0.3 % FS typ. |
| Output signal | Switching output 1 or 2 PNP |
| Electrical connections | M12x1 |
| Pressure connections | G1/4" m; G1/4" m with integrated damping; G1/4" m (Manometer); 1/4"NPT m; 7/16"-20UNF m, SAE4 (J1926); R1/4" m, DIN2999; M10x1 m, DIN EN ISO 6149-2; M12x1 m, DIN EN ISO 6149-2; M12x1.25 m, DIN EN ISO 6149-2; M12x1.5 m, DIN EN ISO 9974-2 |
| Media temperature | –40°C ... +85°C |
| Ambient temperature | –40°C ... +85°C (EN 50155: OT6) |