Main features
- Ex ATEX / IECEx
- Pressure ranges from 100 mbar
- Versions with frontal or with flush diaphragm
- Media temperature to 150°C
- EMC protection, IEC 61000
About
The intrinsically safe EX pressure transmitter EXNA 8854 is certified to ATEX and IECEx for applications in Ex-Zones 0, 1, 2 (gas), 20, 21, 22 (dust) and mining. Due to the wide range of variants and pressure ranges from 0.1 to 1000 bar it can be configured for almost any application appropriately.
Technical Data
| Product code | 8854 |
|---|---|
| Name | EXNA |
| Designation | Ex Pressure Transmitter |
| Product category |
Pressure transmitters |
| Measuring range | 0 ... 0.1 a 0 ... 1000 bar |
| Measuring principle | Piezoresistive |
| Applications |
Ex Underground Mining |
| Approval / conformity | DNV-GL Ex according to standards, IEC/EN 60079-0 /-11/-26, EN 50303 |
| Output signal | 4 ... 20 mA |
| Electrical connections | EN175301-803-A; M12x1; MIL-C 26482; Binder 723; Cable |
| Pressure connections | 1/4"NPT m; 1/2"NPT m; G1/4" f; G1/4" m; G1/2" m; G1/2" m, frontal membrane; G1/2" m, flush membrane |
| Media temperature | T3: -40°C ... +150°C T4: -40°C ... +100°C T6: -40°C ... +50°C |
| Ambient temperature | T3: -40°C ... +125°C T4: -40°C ... +85°C T6: -40°C ... +50°C |