Main features
- Accuracy up to 0.05 % FS
- Versions with frontal or with flush diaphragm
- Media temperature to 125°C
- EMC protection, IEC 61000
Technical Data
| Product code | 8845 |
|---|---|
| Name | ESH |
| Designation | High Accuracy Pressure Transmitter |
| Product category |
Pressure transmitters |
| Measuring range | 0 ... 0.1 to 0 ... 100 bar |
| Measuring principle | Piezoresistive |
| Applications |
Test benches |
| Accuracy @ 25°C typ. | 0.05 % FS |
| Output signal | 4 ... 20 mA, 0 ... 5 VDC, 0 ... 10 VDC |
| Electrical connections | EN175301-803-A; M12x1; MIL-C 26482; Binder 723 |
| Pressure connections | 1/4"NPT m; 1/2"NPT m; G1/4" f; G1/4" m; G1/2" m; G1/2" m, frontal membrane; G1/2" m, flush membrane |
| Media temperature | -40°C ... +125°C |
| Ambient temperature | -40°C ... +125°C |