Main features
- Nominal pressure up to 2500 bar (Common Rail) with high pressure threaded connection
- High vibration resistance
- Good temperature resistance
- Different accuracy classes
- Completely welded steel sensor system without additional seals
About
The EPN pressure transmitter offers reliable and accurate pressure measurement over a wide temperature range. Its excellent long-term stability is based on the leading thin-film-on-steel sensor technology from Trafag. Its robust design makes the EPN the perfect choice for demanding applications such as marine and rail industries.
Technical Data
| Product code | 8298 |
|---|---|
| Name | EPN/EPNCR |
| Designation | Engine Pressure Transmitter |
| Product category |
Pressure transmitters |
| Measuring range | 0 ... 2.5 a 0 ... 2500 bar |
| Measuring principle | Thin-film-on-steel |
| Applications |
Engine manufacturing |
| Approval / conformity | ABS, BV, CCS, DNV-GL, KRS, LRS, NKK, RINA, RMRS |
| Accuracy @ 25°C typ. | ± 0.5 % FS typ. ± 0.3 % FS typ. |
| Output signal | 4 ... 20 mA 0.5 ... 4.5 VDC ratiometric |
| Electrical connections | EN175301-803-A (DIN43650-A); MIL-C 26482; DIN72585; Cable |
| Pressure connections | G1/4" m Seal; R1/4" m DIN3858; G1/2" m (Manometer) EN 837; 1/4"NPT m; 1/2"NPT m; M14x1.5 m; M18x1.5 m |
| Media temperature | -40°C ... +125°C |
| Ambient temperature | -40°C ... +125°C |