TRAFAG EPN2.5A 8288 75 2517 05 0000 0000 19 44 58 61 0...2.5Bar Pressure Transmitter
TRAFAG EPN4.0A 8288 76 2517 05 0000 0000 19 44 58 61 0...4Bar Pressure Transmitter
TRAFAG EPN6.0A 8288 77 2517 05 0000 0000 19 44 58 61 0...6Bar Pressure Transmitter
TRAFAG EPN10.0A 8288 78 2517 05 0000 0000 19 44 58 61 0...10Bar Pressure Transmitter
TRAFAG EPN16.0A 8288 79 2517 05 0000 0000 19 44 58 61 0...16Bar Pressure Transmitter
TRAFAG EPN25.0A 8288 80 2517 05 0000 0000 19 44 58 61 0...25Bar Pressure Transmitter
TRAFAG EPN40.0A 8288 81 2517 05 0000 0000 19 44 58 61 0...40Bar Pressure Transmitter
TRAFAG EPN60.0A 8288 82 2517 05 0000 0000 19 44 58 61 0...60Bar Pressure Transmitter
TRAFAG EPN100.0A 8288 83 2517 05 0000 0000 19 44 58 61 0...100Bar Pressure Transmitter
TRAFAG EPN160.0A 8288 85 2517 05 0000 0000 19 44 58 61 0...160Bar Pressure Transmitter
TRAFAG EPN250.0A 8288 74 2517 05 0000 0000 19 44 58 61 0...250Bar Pressure Transmitter
TRAFAG EPN400.0A 8288 84 2517 05 0000 0000 19 44 58 61 0...400Bar Pressure Transmitter
TRAFAG EPN600.0A 8288 86 2517 05 0000 0000 19 44 58 61 0...600Bar Pressure Transmitter
Main features
- Excellent long-term stability
- High resistance to over pressure
- Completely welded steel sensor system without additional seals
- Different accuracy classes
About
The industrial pressure transmitter EPN 8288, like its reliable predecessor the EPN 8298, has an exceptional ruggedness and a strong thin-film-on-steel sensor cell. The triple overpressure safety, a wide temperature range of up to 125°C and the marine certifications make the EPN 8288 the ideal solution for a wide variety of challenging applications.
Technical Data
| Product code | 8288 |
|---|---|
| Name | EPN |
| Designation | Marine Pressure Transmitter |
| Product category |
Pressure transmitters |
| Measuring range | 0 ... 2.5 a 0 ... 600 bar 0 ... 30 a 0 ... 7500 psi |
| Measuring principle | Thin-film-on-steel |
| Applications |
Engine manufacturing |
| Approval / conformity | DNV-GL EU RO Mutual Recognition Type Approval Certificate |
| Accuracy @ 25°C typ. | ± 0.5 % FS typ. ± 0.3 % FS typ. |
| Output signal | 4 ... 20 mA, 0 ... 10 VDC |
| Electrical connections | EN175301-803-A (DIN43650-A) |
| Pressure connections | G1/4" m Seal; G1/2" m (Manometer) EN 837; 1/4" NPT m; 1/2" NPT m; R1/4" m, DIN3858; M14x1.5 m, DIN6149-2; 9/16"-18UNF m, SAE6 (J1926) |
| Media temperature | –40°C ... +125°C |
| Ambient temperature | –40°C ... +125°C |