Pressure transmitter, DST P140, 0.00 bar - 25.00 bar, 0.00 psi - 362.59 psi
075G4031
Pressure reference: Gauge (relative), Output signal: Current, Electrical connection: M12 x 1, Pressure connection type: G, Pressure connection size: 1/4-A, Specification key: DST P140-2411-A5GB04-1
Product details
| Gross weight | 0.067 Kg |
| Net weight | 0.055 Kg |
| Volume | 0.086 Liter |
| EAN | 5702428679190 |
| + supply | Pin 1 |
| - common | Pin 3 |
| Ambient temperature range [°C] [max] | 85 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min] | -40 °C |
| Compensated temp. range [°C] [max] | 100 °C |
| Compensated temp. range [°C] [min] | -40 °C |
| Country of origin | MADE IN CHINA |
| Electrical connection | M12 x 1 |
| Electrical connection size | 4 pin |
| Electrical connection standard | IEC 61076-2-101 |
| Electrical Connector Color | Black |
| Enclosure rating IP | IP67 |
| Fault signal level | 21.5 |
| High Clipping Level | 20.5 |
| Housing material | 304L |
| In scope of WEEE and contain batteries | No |
| International Article Number | 5702428679190 |
| Low Clipping level | 3.8 |
| Medium temperature range [°C] [max] | 80 °C |
| Medium temperature range [°C] [min] | -20 °C |
| Output signal | Current |
| Output signal [mA] [max] | 20 mA |
| Output signal [mA] [min] | 4 mA |
| Overload pressure max. [bar] | 100 bar |
| Overload pressure max. [psi] | 1450 psi |
| Packing format | Industrial pack |
| Pressure connection HEX [mm] | 27 mm |
| Pressure connection size | 1/4-A |
| Pressure connection standard | ISO 1179-2 |
| Pressure connection type | G |
| Pressure Male/Female | Male |
| Pressure range [bar] [max] | 25 bar |
| Pressure range [bar] [min] | 0 bar |
| Pressure range [psi] [max] | 362.59 psi |
| Pressure range [psi] [min] | 0 psi |
| Pressure reference | Gauge (relative) |
| Product group | Sensors |
| Product Name Description | Pressure transmitter |
| Pulse-snubber | No |
| Quantity per packing format | 60 pc |
| Response time max. [ms] | 2 ms |
| Specification key | DST P140-2411-A5GB04-1 |
| Supply voltage [V] DC [max] | 28 V |
| Supply voltage [V] DC [min] | 8 V |
| TEB inside CTR ±FS [%] | 3 % |
| Type | DST P140 |
| Wetted part material | 304L/316L |