Pressure transmitter, DST P110, -1.00 bar - 34.00 bar, -14.50 psi - 493.13 psi
075G1018
Pressure reference: Sealed gauge, Output signal: Ratio metric, Electrical connection: Metri-Pack 150 Series, Pressure connection type: UNF, Pressure connection size: 7/16-20, Specification key: DST P110-DG36-C2BF08-0
Product details
| Gross weight | 0.072 Kg |
| Net weight | 0.062 Kg |
| Volume | 0.084 Liter |
| EAN | 5702428543361 |
| + output | Pin C |
| + supply | Pin B |
| - common | Pin A |
| Ambient temperature range [°C] [max] | 125 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min] | -40 °C |
| Compensated temp. range [°C] [max] | 125 °C |
| Compensated temp. range [°C] [min] | -40 °C |
| Country of origin | MADE IN CHINA |
| Electrical connection | Metri-Pack 150 Series |
| Electrical connection size | 3 pin |
| Electrical connection standard | NONE |
| Electrical Connector Color | Black |
| Enclosure rating IP | IP69K |
| Fault signal level | 2 |
| High Clipping Level | 99 |
| Housing material | 304L |
| In scope of WEEE and contain batteries | No |
| International Article Number | 5702428543361 |
| Low Clipping level | 4 |
| Medium temperature range [°C] [max] | 135 °C |
| Medium temperature range [°C] [min] | -40 °C |
| Output signal | Ratio metric |
| Overload pressure max. [bar] | 139 bar |
| Overload pressure max. [psi] | 2016 psi |
| Packing format | Multi pack |
| Pressure connection HEX [mm] | 27 mm |
| Pressure connection size | 7/16-20 |
| Pressure connection standard | SAE J513 45° flare |
| Pressure connection type | UNF |
| Pressure Male/Female | Female |
| Pressure range [bar] [max] | 34 bar |
| Pressure range [bar] [min] | -1 bar |
| Pressure range [psi] [max] | 493.13 psi |
| Pressure range [psi] [min] | -14.5 psi |
| Pressure reference | Sealed gauge |
| Product group | Sensors |
| Product Name Description | Pressure transmitter |
| Pulse-snubber | No |
| Quantity per packing format | 64 pc |
| Ratiometric of Vsupply [%] [max] | 90 % |
| Ratiometric of Vsupply [%] [min] | 10 % |
| Response time max. [ms] | 2 ms |
| Specification key | DST P110-DG36-C2BF08-0 |
| Supply voltage [V] DC | 5 V |
| Supply voltage [V] DC | 5 V |
| TEB inside CTR ±FS [%] | 3 % |
| Type | DST P110 |
| Wetted part material | 304L 316L |