TRAFAG PSTD4 9D0 2076 770 04 0000 0000 15 58 V3 -1...6Bar Vacuum Pressure Switch
TRAFAG PSTD6 9D0 2077 771 04 0000 0000 15 58 V3 -1...8Bar Vacuum Pressure Switch
Main features
- Compact design
- Rugged housing
- High repeatability
- Protection IP65 (with plug connector)
- Any mounting position possible
Technical Data
| Product code | 9D0 |
|---|---|
| Name | PSTD |
| Designation | Differential pressure Picostat |
| Product category |
Mechanical pressure switches |
| Measuring range | -1 ... 6 and -1 ... 8 bar |
| Measuring principle | Bellow |
| Applications |
Engine manufacturing |
| Approval / conformity | DNV-GL EN60730-1/ EN60730-2-6: Type 2.B.H |
| Repeatability | ± 1.0 % FS typ. |
| Output signal | 1 Floating change-over contact (SPDT) |
| Electrical connections | EN175301-803-A (DIN43650-A) |
| Pressure connections | G1/4" f |
| Media temperature | -25°C ... +120°C |
| Ambient temperature | -25°C ... +85°C |