TRAFAG PST4K164 9K4 4279 756 04 0000 0000 15 46 V3 1...16Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4K404 9K4 4281 757 04 0000 0000 15 46 V3 4...40Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4K1004 9K4 4283 758 04 0000 0000 15 46 V3 10...100Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4K2504 9K4 4285 759 04 0000 0000 15 46 V3 25...250Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4K4004 9K4 4286 759 04 0000 0000 15 46 V3 40...400Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4K16F4 9K4 4279 756 04 0000 0000 11 15 46 74 V3 1...16Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4K40F4 9K4 4281 757 04 0000 0000 11 15 46 74 V3 4...40Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4K100F4 9K4 4283 758 04 0000 0000 11 15 46 74 V3 10...100Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4K250F4 9K4 4285 759 04 0000 0000 11 15 46 74 V3 25...250Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4K400F4 9K4 4286 759 04 0000 0000 11 15 46 74 V3 40...400Bar Pressure Switch
Main features
- Compact design
- Rugged housing
- Protection IP65 (with plug connector)
- Any mounting position possible
About
The 9K4 of the Picostat series is based on our long lasting experience in the shipbuilding and railway sector. This further improved version offers high vibration resistance within a compact body and is suitable for a wide temperature range.
Technical Data
| Product code | 9K4 |
|---|---|
| Name | PST4K |
| Designation | Picostat Pressure Switch |
| Product category |
Mechanical pressure switches |
| Measuring range | 1 ... 10 to 40 ... 400 bar 14 ... 150 to 580 ... 5800 psi |
| Measuring principle | Piston |
| Designation of application | NULL |
| Applications |
Engine manufacturing |
| Approval / conformity | ABS, BV, CCS, DNV-GL, KRS, LRS, RINA, EN60730-1/ EN60730-2-6: Type 2.B.H |
| Repeatability | ± 1.0 % FS typ. |
| Output signal | 1 Floating change-over contact (SPDT) |
| Electrical connections | EN175301-803-A (DIN43650-A) |
| Pressure connections | G1/8" f, G1/4" f, M10x1.0 f |
| Media temperature | –25°C ... +125°C |
| Ambient temperature | -25°C ... +85°C |