TRAFAG PST4B3.44 9B4 4274 769 04 0000 0000 15 46 V3 -0.6...3.4Bar Vacuum Pressure Switch
TRAFAG PST4B64 9B4 4277 770 04 0000 0000 15 46 V3 0...6Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4B164 9B4 4279 771 04 0000 0000 15 46 V3 1...16Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4B254 9B4 4280 772 04 0000 0000 15 46 V3 2...25Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4B404 9B4 4281 772 04 0000 0000 15 46 V3 4...40Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4B3.4F4 9B4 4274 769 04 0000 0000 11 15 46 74 V3 -0.6...3.4Bar Vacuum Pressure Switch
TRAFAG PST4B6F4 9B4 4277 770 04 0000 0000 11 15 46 74 V3 0...6Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4B16F4 9B4 4279 771 04 0000 0000 11 15 46 74 V3 1...16Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4B25F4 9B4 4280 772 04 0000 0000 11 15 46 74 V3 2...25Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4B40F4 9B4 4281 772 04 0000 0000 11 15 46 74 V3 4...40Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4B6S4 9B4 4277 753 04 0000 0000 15 46 V3 0...6Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4B16S4 9B4 4279 754 04 0000 0000 15 46 V3 1...16Bar Pressure Switch
Main features
- Improved vibration resistance
- Compact design
- Rugged housing
- Protection IP65
- Any mounting position possible
About
The 9B4 of the Picostat series is based on our long lasting experience in the shipbuilding and railway sector. This further improved version offers high vibration resistance within a compact body and is suitable for a wide temperature range.
Technical Data
| Product code | 9B4 |
|---|---|
| Name | PST4B |
| Designation | Picostat Pressure switch |
| Product category |
Mechanical pressure switches |
| Measuring range | -0.6 ... 3.4 to 4 ... 40 bar -8 ... 45 to 60 ... 500 psi |
| Measuring principle | Bellow |
| Applications |
Engine manufacturing |
| Approval / conformity | ABS, BV, CCS, DNV-GL, KRS, LR, NKK, RINA, RMRS EN60730-1/ EN60730-2-6: Type 2.B.H |
| Repeatability | ± 0.5 % FS typ. |
| Output signal | 1 Floating change-over contact (SPDT) |
| Electrical connections | EN175301-803-A (DIN43650-A) |
| Pressure connections | G1/8" f, G1/4" f, M10x1.0 f, G1/4" m |
| Media temperature | Standard: –25°C ... +125°C with sensor 789/790/791: –40°C ... +125°C |
| Ambient temperature | Standard: –25°C ... +85°C with sensor 789/790/791: –40°C ... +85°C |