TRAFAG PST4M164 9M4 4279 761 04 0000 0000 15 46 V3 1...16Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4M404 9M4 4281 762 04 0000 0000 15 46 V3 4...40Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4M1004 9M4 4283 763 04 0000 0000 15 46 V3 10...100Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4M16F4 9M4 4279 761 04 0000 0000 11 15 46 74 V3 1...16Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4M40F4 9M4 4281 762 04 0000 0000 11 15 46 74 V3 4...40Bar Pressure Switch
TRAFAG PST4M100F4 9M4 4283 763 04 0000 0000 11 15 46 74 V3 10...100Bar Pressure Switch
Main features
- Compact design
- Rugged housing
- Protection IP65
- Any mounting position possible
About
The 9M4 of the Picostat series is based on our long lasting experience in the shipbuilding and railway sector. This further improved version offers high vibration resistance within a compact body and is suitable for a wide temperature range.
Technical Data
| Product code | 9M4 |
|---|---|
| Name | PST4M |
| Designation | Picostat Pressure Switch |
| Product category |
Mechanical pressure switches |
| Measuring range | 1 ... 10 to 10 ... 100 bar 14 ... 150 to 150 ... 1500 psi |
| Measuring principle | Membrane |
| Applications |
Engine manufacturing |
| Approval / conformity | ABS, BV, CCS, DNV-GL, KRS, LRS, RINA, EN60730-1/ EN60730-2-6: Type 2.B.H |
| Repeatability | ± 2.0 % FS typ. |
| Output signal | 1 Floating change-over contact (SPDT) |
| Electrical connections | EN175301-803-A (DIN43650-A) |
| Pressure connections | G1/8" f, G1/4" f, M10x1.0 f |
| Media temperature | 0°C ... +80°C |
| Ambient temperature | 0°C ... +80°C |