TRAFAG EXPK10 944 9178 700 (1 ... 10) Bar Pressure Pressostat
TRAFAG EXPK40 944 9181 704 (4 ... 40) Bar Pressure Pressostat
TRAFAG EXPK100 944 9183 708 (10 ... 100) Bar Pressure Pressostat
TRAFAG EXPK250 944 9185 712 (25 ... 250) Bar Pressure Pressostat
Main features
- Rugged aluminium housing, option: housing stainless steel
- IP66-rated protection
- Diverse mounting positions
- Ex db eb IIC T6 Gb
- Ex tb IIIC T80°C Db
Technical Data
| Product code | 944/947/953 |
|---|---|
| Name | EXPK |
| Designation | Ex Pressostat |
| Product category |
Mechanical pressure switches |
| Measuring range | 1 ... 10 to 60 ... 600 bar |
| Measuring principle | Piston |
| Applications |
II 2G / D |
| Approval / conformity | IECEx, ATEX, UKEX |
| Repeatability | ± 1.0 % FS typ. |
| Output signal | 1 Floating change-over contact (SPDT) |
| Electrical connections | Screw terminal |
| Pressure connections | G1/4" f, G1/2" m |
| Media temperature | NBR: -30°C ... +100°C FPM: -15°C ... +150°C |
| Ambient temperature | -40°C ... +65°C |