TRAFAG EXPD3.4 920 9174 992 -1...6Bar Vacuum Pressure Pressostat
TRAFAG EXPD6 920 9177 993 -1...8Bar Vacuum Pressure Pressostat
TRAFAG EXPD16 920 9179 994 -1...18Bar Vacuum Pressure Pressostat
Main features
- Rugged aluminium housing
- IP66-rated protection
- Ex db eb IIC T6 Gb
- Ex tb IIIC T80°C Db
- Diverse mounting positions
Technical Data
| Product code | 920/924/932 |
|---|---|
| Name | EXPD |
| Designation | Ex Differential Pressostat |
| Product category |
Mechanical pressure switches |
| Measuring range | -1 ... 6 to -1 ... 18 bar |
| Measuring principle | Bellow |
| Applications |
II 2G / D |
| Approval / conformity | IECEx, ATEX, UKEX |
| Repeatability | ± 1.0 % FS typ. |
| Output signal | 1 Floating change-over contact (SPDT) |
| Electrical connections | Screw terminal |
| Pressure connections | G1/4" f, G1/8" f, G1/2" m |
| Media temperature | -50°C ... +150°C |
| Ambient temperature | -40°C ... +65°C |