TRAFAG EXP1.5 900 9172 850 -0.9...1.5Bar Vacuum Pressure Pressostat
TRAFAG EXP2.5 900 9175 851 0.2...2.5Bar Pressure Pressostat
TRAFAG EXP6 900 9177 853 0...6Bar Pressure Pressostat
TRAFAG EXP16 900 9179 855 1...16Bar Pressure Pressostat
Main features
- Rugged aluminium housing, option: housing stainless steel
- IP66-rated protection
- Diverse mounting positions
- Ex db eb IIC T6 Gb
- Ex tb IIIC T80°C Db
Technical Data
| Product code | 900/904/912 |
|---|---|
| Name | EXP |
| Designation | Ex Pressostat |
| Product category |
Mechanical pressure switches |
| Measuring range | -0.9 ... 1.5 to 4 ... 40 bar |
| Measuring principle | Bellow |
| Applications |
II 2G / D |
| Approval / conformity | IECEx, ATEX, UKEX |
| Repeatability | ± 1.0 % FS typ. |
| Output signal | 1 Floating change-over contact (SPDT) |
| Electrical connections | Screw terminal |
| Pressure connections | G1/4" f, G1/2" m |
| Media temperature | -40°C ... +150°C |
| Ambient temperature | -40°C ... +65°C |