| Switch rating | 6 (2) A /250 Vac |
| Electrical connection | DIN 43650 – PG09 or PG11 |
| Working range | 0.2 – 2 bar – 1 – 10 bar – 10 – 50 bar – 10 – 100 bar – 30 – 150 bar – 50 – 300 bar |
| Max. static pressure | 600 bar |
| Hysteresis | From 10% to 30% of set-point value |
| Temperature tange | -30 °C +140 °C (according to diaphragm/seal material) |
| Contact | SPDT |
| Body material | AVP steel |
| Diaphragm/ Seal material | NBR – FKM – HNBR |
| Threads | Thread CETOP |
| Protection | IP65 DIN 40050 |
| Mechanical life | 106 operations |
| Dimensions | Body 40 x 40 – Max. high 86 mm |
| Certification | CE – IMQ – RINA – Lloyd’s Register |
| Options | Set-point rising and falling – Gold-plated contacts for low current – Set-point and hysteresis |