Isolation valve,DANFOSS MBV 2000
061B6001
Max. Working Pressure [bar]: 600.0, Internal connection type: G
Product details
| Gross weight | 0.068 Kg |
| Net weight | 0.067 Kg |
| Volume | 0.087 Liter |
| EAN | 5702423133147 |
| Ambient temperature range [°C] [max] | 200 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min] | -20 °C |
| Ambient temperature range [°F] [max] | 382 °F |
| Ambient temperature range [°F] [min] | -4 °F |
| Burst pressure [bar] | 1500 bar |
| External conn. Male/Female | Male |
| External connection size | 1/4 |
| External connection standard | DIN 3852-E |
| External connection type | G |
| Internal connection size | 1/4 |
| Internal connection standard | DIN 3852 |
| Internal connection type | G |
| Max. test pressure [psig] | 8702 psig |
| Max. Working Pressure [bar] | 600 bar |
| Packing format | Multi pack |
| Product group | Shut-off and regulating valves |
| Product Name Description | Isolation valve |
| Quantity per packing format | 60 pc |
| REACH Candidate List substances | No |
| Specification key | MBV2000-111 |
| Type | MBV 2000 |
| Width across flats [mm] | 24 mm |