DANFOSS Temperature sensor, MBT 5116, 80 mm, G,1/2, ISO 228-1-A
084Z8157
Temperature range [°C]: -50 - 600, Sensor element type: Pt, Sensor elem. resistance [Ohm]: 100, Protection tube material: AISI 316 Ti, Electrical connection: Slim-line, Electrical connection size: Pg 13.5
Product details
| Gross weight | 0.466 Kg |
| Net weight | 0.459 Kg |
| Volume | 0.416 Liter |
| EAN | 5702423100729 |
| Ambient temperature max. [°C] | 75 °C |
| Ambient temperature max. [°F] | 167 °F |
| Connection material | AISI 316 Ti |
| Connection standard | ISO 228 |
| Connection type | G |
| Electrical connection | Slim-line |
| Electrical connection size | Pg 13.5 |
| Enclosure rating IP | IP65 |
| Extension length [in] | 1.97 in |
| Extension length [mm] | 50 mm |
| In scope of WEEE and contain batteries | No |
| Insertion length [in] | 3.15 in |
| Insertion length [mm] | 80 mm |
| Insertion type | Fixed |
| Number of terminals [pcs] | 3 pc |
| Output signal | Ohm |
| Packing format | Multi pack |
| Process connection Male/Female | Male |
| Process connection material | Stainless steel |
| Process connection size | 1/2 |
| Process connection standard | ISO 228-1-A |
| Process connection type | G |
| Product group | Sensors |
| Product Name Description | Temperature sensor |
| Protection tube diameter [in] [max] | 0.71 in |
| Protection tube diameter [in] [min] | 0.55 in |
| Protection tube diameter [mm] [max] | 18 mm |
| Protection tube diameter [mm] [min] | 14 mm |
| Protection tube material | AISI 316 Ti |
| Quantity per packing format | 13 pc |
| REACH Candidate List substances | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| SCIP dossier no. | daa062e2-e8c0-4d66-a1fa-e3b4de3cda2a |
| Sensor elem. resistance [Ohm] | 100 |
| Sensor element [pc] | 1 pc |
| Sensor element standard | EN 60751 |
| Sensor element tolerance | Class B |
| Sensor element type | Pt |
| Sensor Insert | Exchangeable |
| Temperature range [°C] [max] | 600 °C |
| Temperature range [°C] [min] | -50 °C |
| Temperature range [°F] [max] | 1112 °F |
| Temperature range [°F] [min] | -58 °F |
| Type | MBT 5116 |
| Type designation | MBT 5116-S001-080-00-0000 |
| Wires [pcs] | 2 pc |