DANFOSS Sensor pocket, MBT 120
084Z7259
Protection tube diameter [mm]: 11.0, Insertion length [mm]: 100, Process connection type: G, 1/2, Temperature range [°C]: -50 - 200, Protection tube material: AISI 316 Ti, Used for product: MBT 3560, MBT 5560
Product details
| Gross weight | 0.108 Kg |
| Net weight | 0.104 Kg |
| Volume | 0.108 Liter |
| EAN | 5702423201396 |
| Connection material | AISI 316 Ti |
| Connection standard | ISO 228 |
| Connection type | G |
| In scope of WEEE and contain batteries | No |
| Insertion length [in] | 3.94 in |
| Insertion length [mm] | 100 mm |
| Insertion type | Fixed |
| Packing format | Multi pack |
| Process connection Male/Female | Male |
| Process connection material | AISI 316 Ti |
| Process connection size | 1/2 |
| Process connection standard | ISO 228-1-A |
| Process connection type | G |
| Product group | Accessories, sensors |
| Product Name Description | Sensor pocket |
| Protection tube diameter [in] | 0.43 in |
| Protection tube diameter [mm] | 11 mm |
| Protection tube material | AISI 316 Ti |
| Quantity per packing format | 20 pc |
| REACH Candidate List substances | No |
| Temperature range [°C] [max] | 200 °C |
| Temperature range [°C] [min] | -50 °C |
| Temperature range [°F] [max] | 392 °F |
| Temperature range [°F] [min] | -58 °F |
| Type | MBT 120 |
| Type designation | MBT 120-630-100-3 |
| Used for product | MBT 3560, MBT 5560 |