Solenoid valve, EV220B, Function: NO, G, 1/2, 4 m³/h, EPDM
032U8590
Media recommendations: Technical & Soft Water, Approval: PZH, Body material: Stainless steel, Operation: Servo-operated (diaphragm), Number of ways: 2/2
Product details
| Gross weight | 0.667 Kilogram |
| Net weight | 0.649 Kilogram |
| EAN | 5702428046152 |
| Actuator | B |
| Actuator size | 13.5 mm |
| Actuator size [in] | 0.53 in |
| Actuator system [mm] | 13.5 mm |
| Ambient temperature max. [°C] | 80 °C |
| Ambient temperature max. [°F] | 176 °F |
| Application | Open |
| Approval | PZH |
| Body material | Stainless steel |
| China RoHS compliance | Out of scope |
| Connection Internal/External | Internal |
| Connection material | Stainless steel |
| Connection size [in] | 1/2 |
| Connection standard | ISO 228-1 |
| Connection type | G |
| Contain batteries | No |
| Cv value [gal/min] | 4.6 gal/min |
| Differential pressure [bar] [max] | 10 bar |
| Differential pressure [bar] [min] | 0.3 bar |
| Differential pressure [psi] [max] | 145 psi |
| Differential pressure [psi] [min] | 4.35 psi |
| EEE category | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| Est. time to close, water [ms] | 350 ms |
| Est. time to open, water [ms] | 40 ms |
| EU RoHS compliance | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause | 6(c) |
| Flow direction | Single-flow |
| Flow direction indicator | Embossed 1-way arrow |
| Fluid Group | 1 |
| Function | NO |
| In scope of WEEE | Yes |
| Kv value [m³/h] | 4 m³/h |
| Max media viscosity [cSt] | 50 cSt |
| Max. test pressure [bar] | 15 bar |
| Max. test pressure [psig] | 217.5 psig |
| Max. Working Pressure [bar] | 10 bar |
| Max. Working Pressure [psig] | 145 psig |
| Max. Working Pressure note | Liquids: max 10 bar/145 psi |
| Media recommendations | Technical & Soft Water |
| Media tolerance comments | Aggressive media Steam Max 4 bar Temperature: Coil dependent |
| Medium temperature range [°C] [max] | 120 °C |
| Medium temperature range [°C] [min] | -30 °C |
| Medium temperature range [°F] [max] | 248 °F |
| Medium temperature range [°F] [min] | -22 °F |
| Number of ways | 2/2 |
| Open/close equalizing orifice | Optional Equalization orifice |
| Operation | Servo-operated (diaphragm) |
| Orifice size [mm] | 15 mm |
| Orifice size fraction [in] | 5/8 in |
| Packing format | Multi pack |
| Parts Program name | EV220B 15 - 50 |
| Product accessories | Solenoid valve accessories |
| Product group | Solenoid valves |
| Product Name Description | Solenoid valve |
| Quantity per packing format | 24 pc |
| Seal Material | EPDM |
| Serviceable | Solenoid valve spare parts |
| Specification key | EV220B 15SS G 12E NO000 |
| Type | EV220B |
| Type designation | EV220B 15 |