Pressure transmitter, MBS 1250, 0.00 bar - 250.00 bar, 0.00 psi - 3625.00 psi
063G1232
Pressure reference: Gauge (relative), Output signal: Ratio metric, Electrical connection: M12 x 1, Pressure connection type: G, Pressure connection size: 1/4, Specification key: MBS 1250-3416-C1GB04
Product details
| Gross weight | 0.061 Kg |
| Net weight | 0.061 Kg |
| Volume | 0.086 Liter |
| EAN | 5702423246359 |
| + output | Pin 2 |
| + supply | Pin 1 |
| - common | Pin 3 |
| Accuracy, typical [±FS%] | 0.5 % |
| Ambient temperature range [°C] [max] | 125 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min] | -40 °C |
| Ambient temperature range [°F] [max] | 257 °F |
| Ambient temperature range [°F] [min] | -40 °F |
| Burst pressure [bar] | 2500 bar |
| Burst pressure [psig] | 36250 psig |
| Compensated temp. range [°C] [max] | 125 °C |
| Compensated temp. range [°C] [min] | -40 °C |
| Compensated temp. range [°F] [max] | 257 °F |
| Compensated temp. range [°F] [min] | -40 °F |
| Electrical conn. comments | Au coated |
| Electrical conn. Male/Female | Male |
| Electrical connection | M12 x 1 |
| Electrical connection size | 4 pin |
| Electrical connection standard | EN 60947-5-2 |
| Enclosure rating IP | IP67 |
| Identical product | 063G4232 |
| In scope of WEEE and contain batteries | No |
| Medium temperature range [°C] [max] | 125 °C |
| Medium temperature range [°C] [min] | -40 °C |
| Medium temperature range [°F] [max] | 257 °F |
| Medium temperature range [°F] [min] | -40 °F |
| Output signal | Ratio metric |
| Overload pressure max. [bar] | 750 bar |
| Overload pressure max. [psig] | 10800 psig |
| Packing format | Multi pack |
| Pressure connection HEX [mm] | 22 mm |
| Pressure connection notes | A |
| Pressure connection size | 1/4 |
| Pressure connection standard | DIN 3852-E |
| Pressure connection type | G |
| Pressure Male/Female | Male |
| Pressure range [bar] [max] | 250 bar |
| Pressure range [bar] [min] | 0 bar |
| Pressure range [psi] [max] | 3625 psi |
| Pressure range [psi] [min] | 0 psi |
| Pressure reference | Gauge (relative) |
| Product group | Sensors |
| Product Name Description | Pressure transmitter |
| Pulse-snubber | Yes |
| Quantity per packing format | 48 pc |
| Ratiometric [V] [max] | 4.5 V |
| Ratiometric [V] [min] | 0.5 V |
| REACH Candidate List substances | No |
| Response time max. [ms] | 1 ms |
| Specification key | MBS 1250-3416-C1GB04 |
| Supply voltage [V] DC [max] | 6 V |
| Supply voltage [V] DC [min] | 5 V |
| Type | MBS 1250 |