Pressure transmitter, MBS 1250, 0.00 bar - 600.00 bar, 0.00 psi - 8702.26 psi
063G1125
Pressure reference: Gauge (relative), Output signal: Current, Electrical connection: M12 x 1, Pressure connection type: G, Pressure connection size: 1/4, Specification key: MBS 1250-3811-C1GB04
Product details
| Gross weight | 0.062 Kg |
| Net weight | 0.062 Kg |
| Volume | 0.094 Liter |
| EAN | 5702423230716 |
| + supply | Pin 1 |
| - common | Pin 3 |
| Accuracy, typical [±FS%] | 0.5 % |
| Ambient temperature range [°C] [max] | 100 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min] | -40 °C |
| Ambient temperature range [°F] [max] | 212 °F |
| Ambient temperature range [°F] [min] | -40 °F |
| Burst pressure [bar] | 4000 bar |
| Burst pressure [psig] | 58000 psig |
| Comments | PE ON PIN 4 |
| Compensated temp. range [°C] [max] | 125 °C |
| Compensated temp. range [°C] [min] | -40 °C |
| Compensated temp. range [°F] [max] | 257 °F |
| Compensated temp. range [°F] [min] | -40 °F |
| Electrical conn. comments | Au coated |
| Electrical conn. Male/Female | Male |
| Electrical connection | M12 x 1 |
| Electrical connection size | 4 pin |
| Electrical connection standard | EN 60947-5-2 |
| Enclosure rating IP | IP67 |
| In scope of WEEE and contain batteries | No |
| Medium temperature range [°C] [max] | 125 °C |
| Medium temperature range [°C] [min] | -40 °C |
| Medium temperature range [°F] [max] | 257 °F |
| Medium temperature range [°F] [min] | -40 °F |
| Output signal | Current |
| Output signal [mA] [max] | 20 mA |
| Output signal [mA] [min] | 4 mA |
| Overload pressure max. [bar] | 1800 bar |
| Overload pressure max. [psig] | 26100 psig |
| Packing format | Multi pack |
| Pressure connection HEX [mm] | 22 mm |
| Pressure connection notes | A |
| Pressure connection size | 1/4 |
| Pressure connection standard | DIN 3852-E |
| Pressure connection type | G |
| Pressure Male/Female | Male |
| Pressure range [bar] [max] | 600 bar |
| Pressure range [bar] [min] | 0 bar |
| Pressure range [psi] [max] | 8702.26 psi |
| Pressure range [psi] [min] | 0 psi |
| Pressure reference | Gauge (relative) |
| Product group | Sensors |
| Product Name Description | Pressure transmitter |
| Pulse-snubber | Yes |
| Quantity per packing format | 48 pc |
| REACH Candidate List substances | No |
| Response time max. [ms] | 1 ms |
| Specification key | MBS 1250-3811-C1GB04 |
| Supply voltage [V] DC [max] | 30 V |
| Supply voltage [V] DC [min] | 8 V |
| Type | MBS 1250 |