Pressure transmitter, MBS 33M, 0.00 bar - 100.00 bar, 0.00 psi - 1450.38 psi
060G3131
Pressure reference: Sealed gauge, Output signal: Current, Electrical connection: Angular connector, Pressure connection type: G, Pressure connection size: 1/2, Specification key: MBS 33M-3031-A9AB08-0
Product details
| Gross weight | 0.23 Kg |
| Net weight | 0.21 Kg |
| Volume | 0.488 Liter |
| EAN | 5702423045235 |
| + supply | Pin 1 |
| - common | Pin 2 |
| Accuracy, max. [±FS%] | 0.8 % |
| Accuracy, typical [±FS%] | 0.3 % |
| Adj. zero point and span | No |
| Ambient temperature range [°C] [max] | 85 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min] | -40 °C |
| Ambient temperature range [°F] [max] | 185 °F |
| Ambient temperature range [°F] [min] | -40 °F |
| Compensated temp. range [°C] [max] | 80 °C |
| Compensated temp. range [°C] [min] | 0 °C |
| Compensated temp. range [°F] [max] | 176 °F |
| Compensated temp. range [°F] [min] | 32 °F |
| Electrical conn. Male/Female | Male and Female |
| Electrical connection | Angular connector |
| Electrical connection size | M20 |
| Electrical connection standard | EN 175301-803-A |
| Enclosure rating IP | IP65 |
| Flush diaphragm | No |
| High Clipping Level | 22.4 |
| In scope of WEEE and contain batteries | No |
| International Article Number | 5702423045235 |
| Intrinsically safe | No |
| Low Clipping level | 3.6 |
| Medium temperature range [°C] [max] | 85 °C |
| Medium temperature range [°C] [min] | -40 °C |
| Medium temperature range [°F] [max] | 185 °F |
| Medium temperature range [°F] [min] | -40 °F |
| Non-linearity BFSL [±FS%] | 0.2 % |
| Output signal | Current |
| Output signal [mA] [max] | 20 mA |
| Output signal [mA] [min] | 4 mA |
| Overload pressure max. [bar] | 200 bar |
| Overload pressure max. [kPa] | 20000 KPa |
| Packing format | Multi pack |
| Pressure connection HEX [mm] | 27 mm |
| Pressure connection size | 1/2 |
| Pressure connection standard | EN 837 |
| Pressure connection type | G |
| Pressure Male/Female | Male |
| Pressure range [bar] [max] | 100 bar |
| Pressure range [bar] [min] | 0 bar |
| Pressure range [kPa] [max] | 10000 KPa |
| Pressure range [kPa] [min] | 0 KPa |
| Pressure range [psi] [max] | 1450.38 psi |
| Pressure range [psi] [min] | 0 psi |
| Pressure reference | Sealed gauge |
| Product group | Sensors |
| Product Name Description | Pressure transmitter |
| Pulse-snubber | No |
| Quantity per packing format | 14 pc |
| REACH Candidate List substances | No |
| Response time max. [ms] | 4 ms |
| Specification key | MBS 33M-3031-A9AB08-0 |
| Supply current max. [mA] | 28 mA |
| Supply voltage [V] DC [max] | 32 V |
| Supply voltage [V] DC [max] | 32 V |
| Supply voltage [V] DC [min] | 9 V |
| Supply voltage [V] DC [min] | 9 V |
| Type | MBS 33M |