TRAFAG PV6 903.2377.903 0...6Bar Pressure Pressostat
TRAFAG PV16 903.2379.905 1...16Bar Pressure Pressostat
TRAFAG PV40 903.2381.907 4...40Bar Pressure Pressostat
TRAFAG PVF1.5 940.2372.900 -0.9...1.5Bar Vacuum Pressure Pressostat
TRAFAG PVF2.5 940.2375.901 0.2...2.5Bar Pressure Pressostat
TRAFAG PVF6 940.2377.903 0...6Bar Pressure Pressostat
TRAFAG PVF16 940.2379.905 1...16Bar Pressure Pressostat
Main features
- Rugged aluminium housing
- Protection IP65
- Any mounting position possible
Technical Data
| Product code | 903/907/915/940/941/942 |
|---|---|
| Name | PV/PVF |
| Designation | Vari Pressostat |
| Product category |
Mechanical pressure switches |
| Measuring range | -0.9 ... 1.5 to 4 ... 40 bar 5 ... 50 to 50 ... 500 psi |
| Measuring principle | Bellow |
| Applications |
Engine manufacturing |
| Approval / conformity | ABS, BV, CCS, DNV-GL, KRS, LRS, RINA EN60730-1/ EN60730-2-6: Type 2.B.H |
| Repeatability | ± 1.0 % FS typ. |
| Output signal | 1 Floating change-over contact (SPDT) |
| Electrical connections | Screw terminal |
| Pressure connections | G1/4" f, G1/2" m, 1/4" NPT f |
| Media temperature | -40°C ... +150°C |
| Ambient temperature | -25°C ... +70°C |