TRAFAG PD3.4 920 2374 931 -1...6Bar VacuumPressure Pressostat
TRAFAG PD6 920 2377 933 -1...8Bar Vacuum Pressure Pressostat
TRAFAG PD16 920 2379 935 -1...18Bar Vacuum Pressure Pressostat
Main features
- Rugged aluminium housing
- Protection IP65
- Any mounting position possible
Technical Data
| Product code | 920/924/932 |
|---|---|
| Name | PD |
| Designation | Differential Pressure Pressostat |
| Product category |
Mechanical pressure switches |
| Measuring range | -1 ... 6 to -1 ... 18 bar |
| Measuring principle | Bellow |
| Applications |
Engine manufacturing |
| Approval / conformity | ABS, BV, CCS, DNV-GL, KRS, LRS, RINA EN60730-1/ EN60730-2-6: Type 2.B.H |
| Repeatability | ± 1.0 % FS typ. |
| Output signal | 1 Floating change-over contact (SPDT) |
| Electrical connections | Screw terminal |
| Pressure connections | G1/4" f, G1/8" f, G1/2" m |
| Media temperature | -40°C ... +150°C |
| Ambient temperature | -25°C ... +70°C |