Pressure switch, CAS147
SHIP BUILDING PRODUCTION, MARINE CERTIFIED
060-316266
Regulation range [bar] Pe: 6.00 - 60.00, Differential [bar]: 1.00 - 3.00, Pressure connection type: G, Pressure connection size: 1/4, Enclosure rating IP: IP67, Max. Working Pressure [bar]: 120.0
Product details
| Gross weight | 1.178 Kg |
| Net weight | 1.096 Kg |
| Volume | 2.81 Liter |
| EAN | 5702423151707 |
| Ambient temperature range [°C] [max] | 70 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min] | -25 °C |
| Ambient temperature range [°F] [max] | 158 °F |
| Ambient temperature range [°F] [min] | -13 °F |
| Approval | ABS BV CCC CE DNV EAC GL LLC CDC EURO-TYSK LR LVD NKK RINA RMRS RoHS RoHS China TYSK UKCA |
| Burst pressure [bar] | 240 bar |
| Contact function | SPDT |
| Contact rating | AC15=0.1 A, 220 V DC13=12 W, 125 V |
| Differential [bar] [max] | 3 bar |
| Differential [bar] [min] | 1 bar |
| Differential [psi] [max] | 43.5 psi |
| Differential [psi] [min] | 14.5 psi |
| Electrical conn. comments | Metal cable gland |
| Electrical conn. Male/Female | Female |
| Electrical connection | Screwed cable entry |
| Electrical connection size | Pg 13.5 |
| Electrical connection standard | DIN 40430 |
| Enclosure rating IP | IP67 |
| In scope of WEEE and contain batteries | No |
| Max. test pressure [bar] Pe | 180 bar |
| Max. test pressure [psig] | 2611 psig |
| Max. Working Pressure [bar] | 120 bar |
| Max. Working Pressure [psig] | 1740 psig |
| Packing format | Multi pack |
| Pressure connection size | 1/4 |
| Pressure connection standard | ISO 228-1 |
| Pressure connection type | G |
| Pressure Male/Female | Female |
| Pressure sensing element | Diaphragm |
| Product accessories | Switches accessories |
| Product description | Pressure Switch |
| Product group | Switches and thermostats |
| Product Name Description | Pressure switch |
| Quantity per packing format | 8 pc |
| REACH Candidate List substances | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Regulation range [bar] Pe [max] | 60 bar |
| Regulation range [bar] Pe [min] | 6 bar |
| Regulation range [psig] Pe [max] | 870 psig |
| Regulation range [psig] Pe [min] | 87 psig |
| SCIP dossier no. | 84be8326-1b95-4f87-afb0-90ae08b65f06 |
| Serviceable | No |
| Type | CAS147 |