Pressure switch,DANFOSS KPS33
SHIP BUILDING PRODUCTION, MARINE CERTIFIED
060-310466
Regulation range [bar] Pe: 0.00 - 3.50, Differential [bar]: 0.20, Reset function: Auto, Pressure connection type: G, Pressure connection size: 1/4, Enclosure rating IP: IP67, Max. Working Pressure [bar]: 10.0
Product details
| Gross weight | 1.07 Kg |
| Net weight | 0.98 Kg |
| Volume | 2.407 Liter |
| EAN | 5702423146819 |
| Amb. Temp. Note | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Ambient temperature range [°C] [max] | 70 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min] | -40 °C |
| Ambient temperature range [°F] [max] | 158 °F |
| Ambient temperature range [°F] [min] | -40 °F |
| Approval | ABS BV CCC CCS CE DNV EAC GL KRS LLC CDC EURO-TYSK LR LVD NKK RINA RMRS RoHS RoHS China TYSK UL UKCA |
| Contact function | SPDT gold |
| Contact rating | AC15=4 A, 440 V AC1=10 A, 440 V AC3=6 A, 440 V DC13=12 W, 220 V LR max. 50 A for gold 1…30 mA, 5...30 V |
| Differential [bar] | 0.2 bar |
| Differential [psi] | 3 psi |
| Electrical conn. comments | Metal cable gland |
| Electrical conn. Male/Female | Female |
| Electrical connection | Screwed cable entry |
| Electrical connection size | Pg 13.5 |
| Electrical connection standard | DIN 40430 |
| EN 60947 electrical properties | Pollution degree: 3 Rated impulse voltage: 4 kV Insulation: 400V Short circuit prot, fuse: 16A |
| EN 60947 wiring properties | Flex, ferrules: 0.5-1.5 mm2 Flex, no ferrules: 0.7-2.5 mm2 Solid/stranded: 0.75-2.5 mm2 |
| Enclosure rating IP | IP67 |
| Identical product | 060-410166 |
| In scope of WEEE and contain batteries | No |
| Max. test pressure [bar] Pe | 10 bar |
| Max. test pressure [psig] | 145 psig |
| Max. Working Pressure [bar] | 10 bar |
| Max. Working Pressure [psig] | 145 psig |
| Packing format | Multi pack |
| Pressure connection size | 1/4 |
| Pressure connection standard | ISO 228-1 |
| Pressure connection type | G |
| Pressure Male/Female | Female |
| Pressure sensing element | Bellows |
| Product accessories | Switches accessories |
| Product description | Pressure Switch |
| Product group | Switches and thermostats |
| Product Name Description | Pressure switch |
| Quantity per packing format | 8 pc |
| REACH Candidate List substances | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Regulation range [bar] Pe [max] | 3.5 bar |
| Regulation range [bar] Pe [min] | 0 bar |
| Regulation range [MPa] Pe [max] | 0.35 MPa |
| Regulation range [MPa] Pe [min] | 0 MPa |
| Regulation range [psig] Pe [max] | 51 psig |
| Regulation range [psig] Pe [min] | 0 psig |
| Reset function | Auto |
| SCIP dossier no. | 84be8326-1b95-4f87-afb0-90ae08b65f06 |
| Serviceable | No |
| Type | KPS33 |
| UL approval file name | E73170 |