Pressure switch, DANFOSS RT5E
SHIP BUILDING PRODUCTION, MARINE CERTIFIED
017-525266
Regulation range [bar] Pe: 4.00 - 17.00, Differential [bar]: 1.20 - 4.00, Contact function: SPDT gold, Reset function: Auto, Pressure connection type: G, Pressure connection size: 3/8, Pressure Male/Female: Male, Enclosure rating IP: IP66, Max. Working Pressure [bar]: 22.0
Product details
| Gross weight | 1.172 Kg |
| Net weight | 0.873 Kg |
| Volume | 2.64 Liter |
| EAN | 5702423245246 |
| Ambient temperature range [°C] [max] | 65 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min] | -20 °C |
| Ambient temperature range [°F] [max] | 149 °F |
| Ambient temperature range [°F] [min] | -4 °F |
| Approval | ATEX - Cat. 2 - Zone 1 CCC CE EAC PZH RMRS RoHS RoHS China TYSK LLC CDC EURO-TYSK UKCA |
| Contact function | SPDT gold |
| Contact rating | Ci=0.5 nF Ii=0.5 A Pi=1 W Ui=29 V Li=0.2 uH |
| Differential [bar] [max] | 4 bar |
| Differential [bar] [min] | 1.2 bar |
| Differential [psi] [max] | 58 psi |
| Differential [psi] [min] | 17.4 psi |
| Electrical conn. Male/Female | Female |
| Electrical connection | Screwed cable entry |
| Electrical connection size | 2xPg 13.5 |
| Electrical connection standard | DIN 40430 |
| Electrical spec. standard | EN 60947-4/-5 |
| EN 60947 electrical properties | Pollution degree: 3 Rated impulse voltage: 4 kV Short circuit prot, fuse: 10A Insulation: 400V |
| EN 60947 wiring properties | Flex, ferrules: 0.2-1.5 mm2 Flex, no ferrules: 0.2-2.5 mm2 Solid/stranded: 0.2-2.5 mm2 |
| Enclosure rating IP | IP66 |
| EX Sales text | -20Cta+65C II 2G Ex ia IIC T6...T1 Gb |
| In scope of WEEE and contain batteries | No |
| Max. test pressure [bar] Pe | 25 bar |
| Max. test pressure [psig] | 363 psig |
| Max. Working Pressure [bar] | 22 bar |
| Max. Working Pressure [psig] | 320 psig |
| Packing format | Multi pack |
| Pressure connection size | 3/8 |
| Pressure connection standard | ISO 228-1 |
| Pressure connection type | G |
| Pressure Male/Female | Male |
| Pressure sensing element | Bellows |
| Product accessories | Switches accessories |
| Product description | Pressure Switch |
| Product group | Switches and thermostats |
| Product Name Description | Pressure switch |
| Quantity per packing format | 15 pc |
| REACH Candidate List substances | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Regulation range [bar] Pe [max] | 17 bar |
| Regulation range [bar] Pe [min] | 4 bar |
| Regulation range [psig] Pe [max] | 246.6 psig |
| Regulation range [psig] Pe [min] | 58 psig |
| Reset function | Auto |
| SCIP dossier no. | 54f3e4b2-77e8-4825-a1c1-c3d5ba584171 |
| Serviceable | Contact systems |
| Type | RT5E |