DANFOSS Thermostat, KPS80
060L312766
SHIP BUILDING PRODUCTION, MARINE CERTIFIED
Temperature range [°C]: 70 - 120, Reset function: Auto, Contact function: SPDT gold, Sensor type: Rigid sensor, Enclosure rating IP: IP67
Product details
| Gross weight | 0.902 Kg |
| Net weight | 0.901 Kg |
| Volume | 3.555 Liter |
| EAN | 5702423147793 |
| Amb. Temp. Note | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Ambient temperature range [°C] [max] | 70 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min] | -40 °C |
| Ambient temperature range [°F] [max] | 158 °F |
| Ambient temperature range [°F] [min] | -40 °F |
| Approval | ABS BV CCC CCS CE DNV EAC GL LLC CDC EURO-TYSK LR LVD NKK RINA RMRS RoHS RoHS China TYSK UL UKCA |
| Charge type | Adsorption |
| Connection for pocket or hose | M 18 x 1.5 |
| Contact function | SPDT gold |
| Contact rating | AC15=4 A, 440 V AC1=10 A, 440 V AC3=6 A, 440 V DC13=12 W, 220 V for gold 1…30mA, 5...30V |
| Diff. @ Min. range setting [K] [max] | 18 K |
| Diff. @ Min. range setting [K] [min] | 4.5 K |
| Diff. @ Min. range setting[°C] [max] | 18 °C |
| Diff. @ Min. range setting[°C] [min] | 4.5 °C |
| Differential type | Adjustable |
| Electrical conn. comments | Metal cable gland |
| Electrical conn. Male/Female | Female |
| Electrical connection | Screwed cable entry |
| Electrical connection size | Pg 13.5 |
| Electrical connection standard | DIN 40430 |
| Electrical spec. standard | EN 60947-5 |
| EN 60947 electrical properties | Pollution degree: 3 Rated impulse voltage: 4 kV Insulation: 400V Short circuit prot, fuse: 16A |
| EN 60947 wiring properties | Flex, ferrules: 0.5-1.5 mm2 Flex, no ferrules: 0.7-2.5 mm2 Solid/stranded: 0.75-2.5 mm2 |
| Enclosure rating IP | IP67 |
| In scope of WEEE and contain batteries | No |
| Max. sensor temperature [°C] | 220 °C |
| Max. sensor temperature [°F] | 428 °F |
| Packing format | Multi pack |
| Product accessories | Switches accessories |
| Product description | Thermostat |
| Product group | Switches and thermostats |
| Product Name Description | Thermostat |
| Quantity per packing format | 10 pc |
| REACH Candidate List substances | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Reset function | Auto |
| SCIP dossier no. | 84be8326-1b95-4f87-afb0-90ae08b65f06 |
| Sensor pocket length min. [in] | 4 3/8 in |
| Sensor pocket length min. [mm] | 110 mm |
| Sensor size (Ø x L) [in] | 1/2 x 2 1/2 in |
| Sensor size (Ø x L) [mm] | 13 x 63 mm |
| Sensor type | Rigid sensor |
| Serviceable | No |
| Temperature range [°C] [max] | 120 °C |
| Temperature range [°C] [min] | 70 °C |
| Temperature range [°F] [max] | 248 °F |
| Temperature range [°F] [min] | 158 °F |
| Type | KPS80 |
| UL approval file name | E73170 |