Shut-off ball valve, GBC 79s
009L7981
Inlet connection type: Solder, ODF, Outlet connection type: Solder, ODF, Inlet size [in]: 3 1/8 in, Outlet size [in]: 3 1/8 in
Product details
| Gross weight | 10.882 Kilogram |
| Net weight | 9.1 Kilogram |
| Volume | 33.356 Liter |
| EAN | 5702428514835 |
| Access port | Yes |
| Approval | CCS CE UKCA UL |
| Body material | Brass |
| CE evaluated | Yes |
| China RoHS compliance | Yes exceed limitations |
| Connection material | Copper |
| Contain batteries | No |
| Cv value [gal/min] | 611.37 gal/min |
| Direction | Straightway |
| Equipment | Cap w. wire seal |
| EU RoHS compliance | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause | 6(c) |
| Flow direction | Bi-flow |
| Flow direction indicator | Embossed 2-way arrow |
| Fluid Group | 2 |
| Ignition source assessment | Yes |
| Inlet connection type | Solder, ODF |
| Inlet size [in] | 3 1/8 in |
| Kv value [m³/h] | 528.87 m³/h |
| Max. media temp. Oil free [°C] | 80 °C |
| Max. Working Pressure [bar] | 45 bar |
| Max. Working Pressure [psig] | 650 psig |
| Oil free refrigerants | R1234ze(E) R134a R513A R515B |
| Outlet connection type | Solder, ODF |
| Outlet size [in] | 3 1/8 in |
| Packing format | Single pack |
| Panel mounting option | M6 × 1.0 (2 PC) |
| Parts included | Schrader valve |
| PED category | I |
| Product accessories | BM/GBC valve accessories |
| Product group | Shut-off and regulating valves |
| Product Name Description | Shut-off ball valve |
| Quantity per packing format | 1 pc |
| REACH Candidate List substances | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Refrigerants | R1234yf R1234ze(E) R134a R22/R407C R32 R404A/R507A R407A R407F R407H R410A R448A R449A R449B R450A R452A R452B R454A R454B R454C R455A R463A R513A R515B R516A |
| SCIP dossier no. | 54759e91-ccbf-4eee-ac88-41fa196dcf28 |
| SCIP dossier product name | GBC V2 16s-79s & 6s E-79s E with AP |
| Serviceable | BM/GBC valve spare parts |
| Temperature range [°C] [max] | 100 °C |
| Temperature range [°C] [min] | -40 °C |
| Temperature range [°F] [max] | 212 °F |
| Temperature range [°F] [min] | -40 °F |
| Type | GBC 79s |
| UK RoHS compliance | Out of scope |
| UL approved refrigerants | R1234yf R1234ze(E) R134a R22 R32 R404A R407A R407C R407F R407H R410A R448A R449A R449B R450A R452A R452B R454A R454B R454C R455A R463A R507A R513A R515B R516A |
| UL evaluated | Yes |